توافقات جدید گمرکات ایران و ترکیه

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، مقامات گمرکی دو کشور در نشستی که در محل ستاد مرکزی گمرک ایران برگزار شد، تمایل خود را به همکاری کامل برای اجرای مرحله نهایی تیر الکترونیکی، امنیت و تسهیل تجارت، مقابله با قاچاق مواد مخدر و کالا، نوسازی و مکانیزاسیون رویه‌های گمرکی، ایجاد دروازه مشترک مرزی مجازی، تبادل اطلاعات الکترونیکی درباره فعالان مجاز اقتصادی (AEO)، موافقت‌نامه تجارت ترجیحی و افزایش ساعات کاری بین گمرکات و بازارچه‌های مرزی اعلام کردند.
براساس این گزارش، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران با اشاره به مشترکات فراوان فرهنگی، دینی و جغرافیایی بین دو کشور گفت: مناسبات خوب دو کشور موجب تقویت صلح و دوستی است و یکی از کم‌هزینه‌ترین راه‌های اشاعه صلح، ارتقای سطح تجارت می‌باشد. به همین دلیل در افق مناسبات تجاری دو کشور 30 میلیارد دلار تبادل کالا دیده شده است.
رئیس کل گمرک ایران تأکید کرد: تسهیل تجارت همچنین موجب کاهش قیمت کالاها برای مصرف‌کنندگان در بازارهای دو کشور و منطقه خواهد شد و ما با ارتقای سطح همکاری گمرکی می‌توانیم هزینه‌های تجارت را کاهش دهیم.
میراشرفی با اشاره به لزوم همکاری و هماهنگی بیشتر بین ایران و ترکیه در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر گفت: ناامن کردن مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر در گرو همکاری نزدیک دو کشور است و به یک برنامه جامع نیاز دارد.
وی تسریع در نوسازی و مکانیزاسیون رویه‌های گمرکی بین دو کشور را حائز اهمیت خواند و گفت: باید در زمینه ایجاد دروازه مشترک مرزی تلاش بیشتری صورت گیرد.
رئیس کل گمرک ایران شناسایی و معرفی فعالان مجاز اقتصادی (AEO) و تبادل اطلاعات آنها بین گمرکات دو کشور را از موارد مؤثر در تسهیل تجارت خواند و در مورد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی که به دلیل تحریم‌های آمریکا در حال حاضر برای طرف ایرانی با دشواری‌هایی مواجه شده است، گفت: خوشبختانه با سفر اخیر رئیس دفتر رئیس جمهوری که ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه را برعهده دارد این امیدواری به وجود آمده است که محدودیت ایجاد شده در این زمینه برطرف شود.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه به موضوع صدور گواهی مبدأ به صورت الکترونیکی بین ایران و ترکیه اشاره کرد و در مورد هماهنگ‌سازی ساعات کاری در مرزهای مشترک دو کشور مطالبی بیان کرد.
میراشرفی گفت: روزانه بیش از 5 هزار نفر از طریق مرز رازی- کاپی کوی تردد می‌کنند که زمان فعلی برای انجام تشریفات گمرکی آنان کم است و ما خواهان افزایش ساعت کاری و هماهنگی بیشتر در این زمینه هستیم. همچنین موضوع افزایش تردد کامیون‌ها در مرز بازرگان و گوربلاغ دارای اهمیت است، چراکه تعداد پذیرش فعلی کامیون‌ها از سوی گمرک گوربلاغ ترکیه کافی نیست و باعث ترافیک در دو طرف مرز می‌شود. درخواست ما این است که ارزیابی کالاهای ایرانی به جای گمرک گوربلاغ در منطقه دوبایزید انجام شود تا از معطلی کامیون‌ها جلوگیری به عمل آید.
میراشرفی تبادل تصاویر اسکن شده کامیون‌ها به روش الکترونیک در مرزهای ایران و ترکیه را از دیگر موارد مهم در تجارت بین دو کشور عنوان کرد و اظهارداشت: با توجه به تجارت 5 میلیارد دلاری بین دو کشور در 6 ماهه نخست سال‌جاری و وجود توازن تجاری فی‌مابین، ارتقای سطح واردات و صادرات می‌تواند به تحقق اهداف تجاری دو کشور کمک کند.
بر پایه این گزارش “رضا توناتوراگای” معاون وزیر تجارت و رئیس کل گمرک ترکیه نیز در این نشست با اظهار خرسندی از حضور در ایران و تأکید بر لزوم افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور گفت: ما به خوبی از مشکلات و مسائل شما در ارتباط با تحریم اقتصادی مطلع هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک این مشکل برطرف شود.
رئیس کل گمرک ترکیه که به همراه جمعی از مسئولان و مدیران بخش‌های مختلف گمرک این کشور در این نشست حضور یافته بود، موافقت و آمادگی خود را برای همکاری در مورد اکثر موضوعاتی که از سوی رئیس کل گمرک ایران مطرح شد، ازجمله بحث تیر الکترونیکی، تبادل آنلاین اطلاعات گمرکی از طریق پنجره واحد تجاری، مبارزه با قاچاق کالا، مواد مخدر و انسان اعلام کرد و گفت: گمرک ترکیه طرح‌ها و پروژه‌های متعددی را برای مدرن‌سازی گمرکات هم‌مرز خود با ایران به ویژه گمرک گوربلاغ در دست اجرا یا مطالعه دارد و به همین خاطر از گمرک ایران می‌خواهیم در مورد مسائل و مشکلاتی که از این بابت برای تجار و مسافران ایرانی به وجود می‌آید سعه صدر نشان داده و همکاری کند.
برپایه این گزارش در پایان این نشست که در فضایی دوستانه و صمیمانه برگزار شد و ناظر گمرکات استان گمرکات بازرگان، سرو، رازی، مدیرکل دفتر ترانزیت، مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل و معاونین و کارشناسان این دفتر و معاون مرکز واردات گمرک ایران حضور داشتند، صورتجلسه نشست به امضای رؤسای کل دو کشور رسید.