تقویت حضور ایران در بازار ترکمنستان با بهره‌مندی از تهاتر

رایزن بازرگانی سابق ایران در ترکمنستان و دبیر میز ترکمنستان در همایش رایزنان بازرگانی در خرسان شمالی گفت: می‌توان از ظرفیت این استان در تولید محصولات ساختمانی و کشاورزی به منظور توسعۀ صادرات به ترکمنستان بهره برد.

به گزاری روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، رحمت الله خرمالی اظهار داشت: با توجه به در پیش رو بودن برگزاری نخستین همایش اقتصادی خزر و اولین نمایشگاه فناوری‌های نوین در مرداد ماه سال جاری در شهر آوازه ترکمنستان  باید به تقویت شرکت‌های توانمند صادراتی خراسان شمالی به منظور حضور پر رنگ در بازار کشور ترکمنستان توجه ویژه داشت.

وی افزود: در سال 2018 میلادی ایران به جایگاه دوم کشورهای صادرکننده به ترکمنستان ارتقا یافت و بر این اساس صادرات ایران به ترکمنستان حدود 400 میلیون دلار برآورد شد.

رایزن بازرگانی سابق ایران در ترکمنستان و دبیر میز ترکمنستان بیان داشت: برای تقویت مبادلات تجاری نیازمند بهره گیری از مکانیزم‌های جدید مانند تهاتر هستیم تا بتوانیم حضور ایران را در بازار ترکمنستان تثبیت و تقویت نماییم.

وی به امضای توافقنامه همکاری‌های اقتصادی و تجاری کشورهای ساحلی خزر اشاره کرد و افزود: این سند سال گذشته در شهر آکتائو قزاقستان در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر به امضا رسید و قرار است در همایش اقتصادی خزر که در تاریخ 20 و 21 مرداد سال جاری در ترکمنستان برگزار می‌شود بیانیه‌های اولین نشست سران کشورهای ساحلی خزر و بیانیه همکاری حمل و نقلی این کشورها نیز صادر شود.