بر اساس بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات که در کمیته ماده (۲) شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب رسید، علاوه بر تعیین تکلیف روش‌های رفع تعهدات ارزی صادرات سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰، برای صادرات ریالی نیز دستورالعمل‌هایی صادر شد.

 

با تصویب بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ در جلسه کمیته ماده (۲) شورای عالی هماهنگی اقتصادی، ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان تعیین تکلیف شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران و بنا بر اطلاعیه بانک مرکزی، این بسته سیاستی به دنبال تشکیل کمیته ماده (۲) در چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در محل بانک مرکزی طی روز ۲۱ فروردین‌ماه جاری به تصویب رسید و بر اساس آن، روش ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ و شیوه‌های برگشت ارز صادراتی تعیین شد.

بر اساس این مصوبه، «صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاهای صادراتی در بازه زمانی ۲۲/۰۱/۱۳۹۷ تا ۱۶/۰۵/۱۳۹۷ به عراق و افغانستان اقدام کرده و در موعد مقرر نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت اقدام نکرده‌اند، حداکثر تا ۳۱/۰۳/۱۴۰۰ فرصت دارند تا با ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در این سامانه نسبت به رفع تعهدات ارزی خود اقدام کنند».

همچنین در بند دیگری از این تصویب‌نامه آمده‌است: «صادرکنندگان سال ۱۳۹۸ تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ و صادرکنندگان سال ۱۳۹۹ تا پایان شهریورماه ۱۴۰۰ مهلت دارند تا با ایفای تعهدات ارزی صادراتی خود از معافیت‌های مربوطه بهره‌مند شوند».

همچنین طبق این مصوبه، صادرکنندگان سال‌های ۹۸ و ۹۹ مکلفند ۹۰ درصد ارزش پروانه‌های صادراتی اعلامی توسط گمرک را به چرخه اقتصادی کشور برگردانند.

بر اساس این مصوبه، روش‌های برگشت ارز حاصل از صادرات نیز به طرق، فروش ارز در سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات خود، واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر، بازپرداخت بدهی تسهیلات ارزی و فروش ارز به صورت اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز، تعیین شده‌است.

متن بسته سیاستی برگشت ارز صادراتی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست