تجارت فرآورده‌های نفتی فصل به فصل شده است

محصولات صادراتی پتروشیمی به دلیل مشکلات حمل و نقل و ترانزیت گاه تا 50 روز روی آب می‌ماند.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه تعدد بخشنامه‌های دولتی، مسیر تجارت فرآورده‌های نفتی را برای تجار و بازرگانان این بخش پرسنگلاخ‌تر از قبل کرده است، گفت: مشکل و مانع دیگری که مدتی است پیش روی بازرگانان تخصصی فرآورده‌های مایع نفتی قرار گرفته، الزام به ضمانت‌سپاری است به طوری که تجار برای سفارش محصول صادراتی از واحدهای تولیدی شیمیایی و پتروشیمی باید یک برابر ارزش فرآورده را ضمانت‌سپاری کند که نقدینگی بالایی را می‌طلبد.

احمد صرامی این تصمیم را ناشی از عدم اعتماد دولت به بخش‌خصوصی عنوان کرد و افزود: در شرایط کنونی که تهدید تحریم‌ها جدی‌تر شده است، باید از توان فعالان بخش‌خصوصی به عنوان پیاده‌نظام تجارت خارجی ایران استفاده کرد و تجار و بازرگانان را به ابزارهای لازم برای ماندگاری در بازارهای صادراتی تجهیز کرد و موانع پیش روی آنان را به حداقل رساند.

وی یکی دیگر از مشکلات حادی که طی ماه‌های اخیر، تجارت فرآورده‌های نفتی را برای بخش‌خصوصی سخت و دشوار کرده است، ترانزیت و حمل‌و‌نقل محصولات صادراتی عنوان کرد و افزود: پروسه خرید و صادرات محصولات پتروشیمی بسیار زمان‌بر شده به گونه‌ای که در برخی موارد، بار صادراتی حتی تا 50 روز روی آب می‌ماند تا به مقصد برسد.

 به گفته این عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی، کسب‌و‌کار بخش خصوصی در حوزه فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی فصل به فصل شده است. صرامی همچنین حضور بخش خصوصی در مجامع سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در دولت و مجلس را راهکاری برای رفع مشکلات کسب‌و‌کار بیان کرد.