تجارت غذای حلال در اروپا را از طریق اتریش توسعه می‌دهیم

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرج از اتریش به‌عنوان پل ارتباطی مناسب برای توسعه تجارت محصولات حلال کشورمان به سراسر اروپا نام برد و گفت: توسعه تجارت از این طریق در دستور کار قرار گرفته است.

رحیم بنامولایی در نشست هیات رئیسه اتاق کرج با سفیر و رایزن اقتصادی اتریش در تهران، افزود: فعالان اقتصادی اتریش از سرمایه‌گذاری مشترک در تولید انواع محصولات غذایی حلال و صادرات این محصولات با نشان ملی و بین‌المللی استقبال کرده‌اند.

او ادامه داد: مشارکت با واحدهای تولید خارجی با سه هدف رفع مشکلات فرایند تولید، به‌روز شدن ماشین‌آلات واحدهای تولیدی و مشارکت در تولید با هدف حضور فعال در بازارهای منطقه از جمله برنامه‌های اتاق بازرگانی البرز است.

بنامولایی ضمن تشریح جاذبه‌های گردشگری استان البرز از جمله طبیعت جذاب و دیدنی و آثار عدیده تاریخی، فرهنگی و ورزشی البرز، افزود: امکانات لازم برای جذب گردشگران سلامت اتریشی در استان فراهم است و استان البرز برای توسعه خدمات توریستی در زمینه‌های صنعتی، پزشکی و تاریخی به شهروندان اتریشی آمادگی دارد.

رئیس اتاق کرج از پیست دیزین و طبیعت زیبای ارتفاعات البرز به‌عنوان جاذبه پرطرفدار ورزشی و تفریحی نام برد و افزود: استان البرز از سرمایه‌گذاری در ایجاد زیرساخت‌های توریستی از جمله احداث هتل‌های مناسب و مکان‌های تفریحی توسط شرکت‌های اتریشی استقبال می‌کند.

بنامولایی گفت: البرز با بیش از سه هزار و پانصد واحد صنعتی یکی از قطب‌های صنعتی مهم کشور محسوب می‌شود و این استان در بخش‌های مختلف از جمله تولید محصولات دارویی، بهداشتی، غذایی، نساجی و نیز ساخت قطعات خودرو و کشاورزی دارای ظرفیت‌های مناسبی است و می‌تواند در رقابت‌های بین‌المللی حرف‌های خوبی برای گفتن داشته باشد.

او افزود: تولیدکنندگان استان البرز امروز در تولید بسیاری از کالاها در رتبه‌های اول تا سوم کشور قرار دارند و بخش زیادی از نیاز کشور در این استان تولید و راهی بازار مصرف می‌شود.

به گفته او استان البرز در کنار تولید، در حوزه خدمات مهندسی از جمله در بخش‌های ساختمان و مشاوره صنعتی نیز از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است و آمادگی ارائه این خدمات در داخل و خارج از کشور وجود دارد.

بنامولایی تصریح کرد: در بحث تجارت خارجی قابلیت‌های خوبی در منطقه ویژه اقتصادی داریم و برای ساماندهی کارگو سنتر از همکاری و مشارکت شرکت‌های اتریشی استقبال می‌کنیم.

رئیس اتاق کرج، از منطقه ویژه اقتصادی پیام به‌عنوان یکی از مزیت‌های ویژه استان البرز نام برد و گفت: ب رأی انعقاد قرارداد با برقراری خطوط هوایی با کشورهای مختلف از جمله اتریش جهت انتقال کالاهای تجاری از جمله گوشت، گل و گیاه و انواع میوه و سبزی آمادگی داریم.

اشتفان شلتس، سفیر اتریش در تهران نیز در این نشست، عملکرد بخش تولید و صادرات این استان را بیانگر حرکت در مسیر اجرای اقتصاد مقاومتی موردنظر رهبر معظم انقلاب توصیف کرد.

او هدف از سفر به البرز و سایر استان‌های ایران را مذاکره و گفتگو با نیروی مولد و کاردان اتاق‌های بازرگانی برای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور ذکر کرد.

سفیر اتریش در ایران گفت: اتریش کشوری کوچک اما دارای اقتصادی غنی است و جزء ۱۲ کشور مرفه دنیا محسوب می‌شود و این مهم حاصل تلاش بنگاه اقتصادی کوچکی و بزرگی است که ۹۰ در صد صنعت اتریش را در برمی‌گیرد.

شلتس افزود: به‌منظور توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی با فعالان اقتصادی ایران برنامه‌ریزی و شبکه‌سازی را در دستور کار قرار داده‌ایم و به دنبال آن هستیم تا ضمن ارتباط نزدیک با بنگاه‌های اقتصادی بستر را برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در ایران فراهم کنیم.

او تحریم‌های تحمیلی به ایران را ناعادلانه و به‌دوراز انصاف دانست و گفت: در روابط اقتصادی با ایران به دنبال رفع مشکلات ناشی از این تحریم‌ها هستیم.

مشارکت در توسعه گردشگری در زمینه‌های احداث هتل، ساخت تله‌کابین و فعالیت در حوزه صادرات به کشورهای عضو cis و نیز مشارکت در حوزه‌های فرهنگی، فیلم‌سازی، حمل‌ونقل و هوافضا از جمله موضوعاتی بود که در این نشست مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.