تازه ترین گزارش گمرک از روند ترخیص کالا / ترخیص 90 درصد کالاهای وارداتی به صورت الکترونیکی در کمتر از سه روز

تازه ترین گزارش گمرک از روند ترخیص کالا / ترخیص 90 درصد کالاهای وارداتی به صورت الکترونیکی در کمتر از سه روز

گمرک ایران تازه ترین گزارش از روند ترخیص کالا در گمرکات را تشریح و اعلام کرد : در شش ماهه اول سالجاری تشریفات گمرکی 72 میلیون و 864 هزار تن انواع کالای صادراتی و وارداتی در گمرکات سراسر کشور انجام شده است .


به گزارش روابط عمومی گمرک ایران ؛ ارزش این حجم از کالای وارداتی و صادراتی طی مدت یاد شده 45 میلیارد و 305 میلیون دلار بوده است . در شش ماهه سالجاری ارزش صادرات غیر نفتی کشورمان به 23 میلیارد و 123 میلیون دلار رسیده و 22 میلیارد و 182 میلیون دلار انواع کالا به کشور وارد شده است.

بنابراین گزارش ؛ تشریفات گمرکی این مقدار کالا در گمرکات سراسر کشور به روش الکترونیکی انجام شده که متوسط زمان ترخیص 90 درصد از کالاهای وارداتی در مدت زمان کمتر از سه روز انجام و تشریفات گمرکی 10 درصد مابقی نیز به لحاظ اعلام نظر سایر سازمان ها یا کد رهگیری بانک مدت زمان بیشتری را در بدنبال داشته که تا حد توان گمرک از اختیارات خود برای تسریع در ترخیص این کالاها استفاده کرده که از جمله می توان به ترخیص درصدی کالا اشاره کرد .

در حال حاضر جزئی ترین اطلاعات ترخیص در تمامی گمرکات با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به لحظه قابل رهگیری است و روشن و مشخص است که چه کالایی به نام چه افرادی به تفکیک نوع کالا ، مجوزها ، وزن و ارزش از کدام گمرکات ترخیص و از طریق چه کامیونی به کدام انبار بارگیری و در آنجا تخلیه شده است .