بیش از 2 میلیون و 600 هزار تعاونی در سراسر جهان فعال است

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: 2 میلیون و ۶۰۰ هزار تعاونی با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون عضو در سراسر جهان فعال است که در مجموع با 280 میلیون شغل، 10 درصد از اشتغال جهانی را در اختیار دارند.

ایرنا

 «بهمن عبداللهی» در نشست خبری برگزاری سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه اظهار داشت: در ایران نیز 180 هزار تعاونی در 14 گرایش بیش از 1.8 میلیون شغل ایجاد کرده اند که معادل 8 تا 9 درصد از کل اشتغالزایی در کشور محسوب می شود.
وی افزود: گردش مالی 300 تعاونی در سال 2017 را بیش از 2.1 تریلیون دلار اعلام شده است اما به دلیل نبود آمار دقیقی از جزئیات گردش مالی بخش های اقتصادی در ایران، وضعیت تعاونی های ایران در ایجاد ثروت مشخص نیست.
عبداللهی یادآور شد: در نظام ثبت ملی گردش فعالیت های مالی بخش های مختلف اقتصادی به شکل جداگانه ای نگهداری نمی شود به همین دلیل آمار مجزایی از گردش مالی بخش های مختلف از جمله تعاون نداریم.
وی افزود: همکاری هایی با گمرک و وزارت امور اقتصاد و دارایی در حال انجام است تا بتوانیم میزان گردش مالی بخش تعاون در سال 98 را به صورت جداگانه ای ثبت و اعلام کنیم.
عبداللهی با اشاره به اهمیت بخش تعاون در اقتصادهای جهان اظهار داشت: متاسفانه غربی ها در اجرای مفهوم تعاون در اقتصاد از ایران پیشی گرفته اند بنابراین ما نیز باید با اجرای صحیح اصل های 43 و 44 قانون اساسی که تاکید ویژه ای بر توسعه تعاون دارد، در این راستا گام برداریم.

** دور زدن تحریم ها با کمک تعاونی ها
رئیس اتاق تعاون ایران در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درباره نحوه تامین اجلاس بین المللی تعاون به میزبانی تهران تاکید کرد: هزینه های برگزاری این اجلاس از سوی مشارکت کنندگان پرداخت می شود بنابراین برگزاری اجلاس بین المللی تعاونی حتی یک دلار هم برای ایران هزینه ای ندارد.
عبداللهی ادامه داد: در سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاونی در آسیا و اقیانوسیه بیش از 150 شرکت از 30 کشور آسیایی، آمریکایی، آفریقایی و اروپایی حضور دارند.
«مهمترین هدف این اجلاس تعامل تعاونی ها با تعاونی های دنیا و آشنایی آنها با شیوه های جدید مدیریتی و تامین منابع مالی است.»
وی همچنین برگزاری این اجلاس بین المللی را راهی برای شکست سیاستهای ترامپ رییس جمهوری آمریکا دانست و گفت: ترامپ علاوه بر تحریم اقتصادی به دنبال انزوای سیاسی ایران است اما شرکت های خارجی در اجلاس تعاونی ها در تهران می تواند به معنای شکست سیاست های ترامپ علیه ایران باشد.
عبداللهی با بیان این مطلب که هیچ کدام از تعاونی های ایران در فهرست تحریم ها قرار ندارند، خاطرنشان ساخت: تعاونی ها می توانند یکی از راهکارهای عبور از تحریم باشند.

** اتاق تعاون ایران 2 تفاهم نامه امضا می کند
در ادامه این نشست خبری، معاون اموربین الملل اتاق تعاون ایران گفت: در حاشیه این اجلاس، ایران با سریلانکا و هند تفاهم نامه همکاری امضا می کند.
محمد علی ضیغمی افزود: این تفاهم نامه ها در زمینه تبادل هیات تجاری، معرفی تعاونی های ایران در سایر کشورها، برگزاری نمایشگاه ظرفیت تعاونی های ایران در این دو کشور و اجرای برنامه های تحقیقاتی و آموزشی است.
معاون امور بین الملل اتاق تعاون ایران خاطرنشان ساخت: اتاق تعاون ایران با اتحادیه بین المللی تعاونی آسیا و اقیانوسیه نیز تفاهم نامه ای امضا خواهد کرد.
سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه پنجم تا نهم آذر ماه (26 تا 30 نوامبر) در تهران برگزار می شود.