بیت کوین مجاز شد؛ محاسبه هزینه با نرخ برق صادراتی

حاجی رضا تیموری مدیرعامل شرکت برق استان تهران از قانونی شدن فعالیت استخراج بیت کوین خبر داد و اظهار کرد: بر اساس تصمیم هیئت وزیران فعالیت استخراج رمز ارزها مجاز شناخته شد.

وی در ادامه افزود: سرمایه‌گذاران در صورت دریافت مجوز از اداره صنعت معدن و تجارت می توانند به ادارات برق شهرستان های تابعه در هر استان مراجعه و با خرید برق دائم صنعتی به صورت مجاز از شبکه های برق استفاده کنند.

تیموری درباره تعیین تکلیف دستگاه های ماینر ضبط شده عنوان کرد: با توجه به اینکه سرمایه گذاران از برق صنعتی و کشاورزی استفاده می‌کردند اما به تفاوت بهای برق مصرفی آنها با تعرفه سایر مصارف محاسبه و ازصاحبان این دستگاه‌ها ۹۰ میلیارد ریال دریافت شده است.

مدیرعامل برق استان تهران برق مصرفی برای تولید هر بیت کوین را ۷۲ هزار کیلووات ساعت دانست و گفت: تعرفه برق مصرفی مراکز تولید ارز دیجیتال با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه و دریافت می‌شود.

وی فعالیت در زمان اوج بار را ممنوع اعلام و خاطرنشان کرد: ساعات و زمان اوج مصرف برق در طی سال تعیین، ابلاغ و مصرف برق توسط واحدهای عملیاتی از طریق کنتورهای هوشمند کنترل می شود.

ارز دیجیتال، راهکاری برای مقابله با تحریم

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران،هیات وزیران روز یکشنبه 6 مردادماه در نشست خود که به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد، با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده به‌عنوان یک فعالیت صنعتی موافقت کرد. همچنین با موافقت رئیس جمهور، وزارت صنعت مسئول صدور مجوز برای تولید ارز دیجیتال شناخته‌شده است. به‌موجب این تصمیم، استفاده از رمز ارزها صرفاً با قبول مسئولیت ریسک از سوی متعاملان بوده و مشمول حمایت و ضمانت دولت و سیستم بانکی نمی‌شود و بهره‌گیری از آن در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نیست.

فعالان اقتصادی بر این باورند موافقت با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده و به رسمیت شناختن صنعت ماینینگ را از سوی دولت در شرایط فعلی که اقتصاد به دلیل تحریم‌ها دچار تنگناهای بسیاری شده است، باید گامی روبه‌جلو دانست. آنها بر این باورند در شرایطی که اقتصاد به دلیل تحریم‌ها درگیر چالش‌های فراوانی شده است، سرعت مبادلات، هزینه پایین تراکنش‌ها و مبتنی بودن بر تکنولوژی بلاک‌چین ارزهای دیجیتال که به‌عنوان مهم‌ترین مزایای ارزهای دیجیتال محسوب می‎‌شود می‌تواند در این شرایط نقش‌آفرینی کند. بر همین اساس تولید ارزهای دیجیتال باید مانند تولید یک کالا در نظر گرفته شود.

بیش از دو دهه است که اقتصاد دنیا به سمت اقتصاد دیجیتال پیش می‌رود و افزایش ارزش لحظه‌به‌لحظه تراکنش‌­های بازار «ارزهای دیجیتال» و رشد چشمگیر گردش مالی ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر باعث شده تا از این حوزه به‌عنوان «انقلاب صنعتی چهارم» یاد شود.

شبکه خبری «راشاتودی» در گزارشی که 27 تیرماه سال جاری منتشر کرد، مدعی شد استفاده از ارزهای دیجیتال در کشورهای مخالف سیاست‌های امریکا ازجمله روسیه، چین، ونزوئلا و ایران در حال افزایش است و گسترش این امر به این کشورها کمک می‌کند تا مانع قدرت گرفتن بیشتر آمریکا شوند.

هادی حق‌شناس اقتصاددان در یادداشتی اختصاصی برای «پایگاه خبری اتاق ایران» تاکید کرده بود:«متأسفانه یکی از رویه‌های غلط جاافتاده در کشور ما این است که به‌محض ورود یک فناوری جدید، به‌سرعت تصمیم‌گیران در سطوح مختلف با مقاومت با آن برخورد می‌کنند و بدون در نظر مزیت‌های آن فناوری جدید، از پذیرش آن در وهله اول سرباز می‌زنند. بااین‌حال جای خوشحالی دارد که بانک مرکزی ارزهای دیجیتال را پذیرفته است و در حال حاضر از این پدیده مدرن به‌عنوان ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها یاد می‌شود.»

به گفته حق شناس یکی از نکاتی که در حال حاضر در این حوزه باید موردتوجه قرار گیرد، چگونگی تولید ارزهای دیجیتال است. بر اساس آیین‌نامه دولت، تنها مزارع رسمی تولید و استخراج ارزهای رمزینه اجازه فعالیت در داخل کشور را خواهند داشت و سایر کسب‌وکار شکل‌گرفته در این بخش که تاکنون به‌صورت خانگی یا در اماکن عمومی مشغول به استخراج بوده‌اند، متوقف خواهند شد.

دیگر نکته حائز اهمیت بر اساس گفته‌های فعالان اقتصادی ، تعریف قوانین و مقررات و فراهم کردن بسترهای قانونی استفاده از ارزهای دیجیتال در بانک مرکزی است تا بهره‌مندی از این ارزها، منجر به پول‌شویی نشود. برای تحقق چنین هدفی نیازمند همکاری همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای نظارتی هستیم. بانک مرکزی به‌عنوان متولی بازار پول و سرمایه متولی کنترل بر ارزهای دیجیتال است اما تا پیش از اینکه ارزهای دیجیتال به مرحله تولید برسند، کلیه دستگاه‌های دخیل در این امر ازجمله وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و وزارت صنعت نقش خود را به‌درستی ایفا کنند.