برگزاری کمیته راهبری پروژه همکاری های سازمان توسعه تجارت ایران با مرکز بین المللی تجارت

نخستین نشست کمیته راهبری پروژه همکاری های سازمان توسعه تجارت ایران با مرکز بین المللی تجارت به ریاست معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور نمایندگان کمیسیون اروپا و مدیر پروژه مرکز بین المللی تجارت به صورت وبیناری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت،  حمید زادبوم در نخستین جلسه کمیته راهبری همکاری های ایران با مرکز بین المللی تجارت(International Trade Center-ITC) ، ضمن قدردانی از حمایت های اتحادیه اروپا، برخورداری سازمان توسعه تجارت ایران از کمکهای کارشناسی مرکز بین المللی تجارت را زمینه مناسبی برای کمک به توسعه صادرات غیر نفتی ایران دانست و بر تداوم این تلاشها در جهت کمک به شرکت های صادراتی ایران تاکید کرد.

در ادامه این نشست مجازی، مدیر پروژه مرکز بین المللی تجارت با ارائه گزارشی از پیشرفت کار اعلام کرد: پس از یک سال و نیم تلاش سر انجام استراتژی ملی صادرات  غیر نفتی ایران در سازمان توسعه تجارت با کمک کارشناسان مرکز بین المللی تجارت و بهره گیری از کارشناسان بین المللی تدوین شد.

وی افزود: در این راستا استراتژی ملی صادرات در شش بخش  گردشگری، خدمات  اطلاعات و ارتباط(ICT) ، قطعات خودرو، پتروشیمی، گیاهان دارویی و میوه و سبزی در مجلدات ششگانه تدوین شده است. همچنین استراتژی ملی غیر بخشی نیز با تمرکز بر موضوع کیفیت کالاهای صادراتی و اطلاعات  و حمایت های تجاری و کارآفرینی در مجلد جداگانه ای تدوین شده است.

مدیر پروژه مرکز بین المللی تجارت ادامه داد: در این مجلدات علاوه بر تعیین اهداف استراتژیک و تفکیک این اهداف به اهداف کاربردی، در مجموع بیش از 350 اقدام عملی برای توسعه صادرات غیر نفتی تعیین شده است که قرار است پس از طی مراحل تصویب ملی با کمک مرکز بین المللی تجارت و تحت مدیریت سازمان توسعه تجارت در طول 5 سال به مورد اجرا گذاشته شود.

در این جلسه، اقدامات عملی برای کمک به شرکت های ایرانی برای ورود به بازارهای جهانی،  طرح کمک به کارآفرینی تجاری و شتاب دهنده های تجاری، استفاده از نشان های جغرافیایی و برندین در عرصه صادرات طیف وسیعی از کالاهای صادراتی مورد تاکید قرار گرفت.

در این جلسه نمایندگان دستگاههای داخلی، از جمله  ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی، وزارت جهاد کشاورزی، گمرک ایران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی، به طرح نظرات خود پرداخته و بر توجه به  تاثیر عملی پروژه ها بر توسعه صادرات و ایجاد زمینه برای کمک به شرکت های کوچک و متوسط برای ورود به بازارهای جهانی اشاره کردند.

در ادامه نیز نمایندگان اتحادیه اروپا با اشاره به اقدامات انجام شده در کمک به توسعه صادرات ایران بر ادامه این اقدامات تا حصول نتیجه تاکید کردند.

گفتنی است،  همکاری­های سازمان توسعه تجارت با ITC که از اوایل سال 1398 آغاز شده، مبتنی بر تفاهم­نامه منعقده این سازمان  با ITC در سال 1395 بوده و  طبق آن مقرر شده بود مرکز بین­المللی تجارت (ITC)، خدمات و اقدامات تعیین شده دراین تفاهم­نامه را در جهت توسعه تجارت در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد. اجرای این تفاهم­نامه پس از تامین مالی اتحادیه اروپا از اوایل 1398 آغاز شده و فعالیت­های مربوط به آن در حال حاضر در حوزه های طرح شده دراین جلسه ادامه دارد.