برگزاری جلسه هم اندیشی راهکارهای توسعه صادرات محصولات فناوری نانو

جلسه هم اندیشی درخصوص وضعیت محصولات فناوری نانو و راهکارهای توسعه صادرات این محصولات با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران و دبیر ستاد ویژه فناوری نانو در محل ستاد ویژه فناوری نانو برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی، در این جلسه اظهار داشت: حمایت از توسعه فعالیت‌های صادراتی شرکت‌های دانش بنیان و ارتقای‌ توان صادراتی آنها برای ماندگاری در بازارهای هدف، زمینه‌ساز گسترش صادرات غیر نفتی در دوران تحریم‌های ظالمانه است و بسترسازی مناسب برای رسوخ فناوری نانو در ساختار صادراتی کشور، گام مهمي جهت دستيابي اهداف مهم برنامه ششم توسعه خواهد بود.

در ادامۀ این نشست، سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه فناوری نانو، با بیان رشد شتابان فناوری نانو در حوزۀ دانش و صنعت افزود: هم اکنون ایران از نظر تولید علم در مقام چهارم و از نظر تولید محصول در میان 5 کشور اول دنیا قرار گرفته است اما به دلایل گوناگون سهم اندکی از تجارت محصولات نانو دارد که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر است تا سال 1404 صادرات این محصولات حداقل به1 میلیارد دلار برسد.

همچنین طرفین به برگزاری جلسات انتقال فناوری نانو با حضور شرکت های فعال صادراتی در حوزه های صنایع نساجی، ساختمان و فنی مهندسی، پتروشیمی تأکید کردند.

گفتنی است، هم اکنون در ایران بیش از 200 شرکت نانو در حال تولید بیش از 600 محصول نانویی هستند و در سال گذشته رقمی بالغ بر بیش از 80 میلیون دلار به صادرات محصولات نانویی اختصاص یافته است.