برقراری و توسعه ارتباطات آموزشی و اقتصادی بخش خصوصی ایران و استرالیا

 معاون سفیر استرالیا به همراه مدیر ارشد توسعه تجارت این سفارت با معاون امور بین‌الملل و مدیرعامل موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق بازرگانی تهران دیدار و در خصوص همکاری‌های آموزشی با موسسات آموزشی و دانشگاه‌های استراالیا بحث و تبادل‌نظر کردند.

در آغاز این نشست معاون امور بین‌الملل اتاق تهران، با ارائه توضیحاتی در خصوص موقعیت، عملکرد و شرح وظایف اتاق بازرگانی، به مورد روابط اقتصادی- تجاری ایران و استرالیا پرداخت و گفت: حجم روابط تجاری دو کشور در حال حاضر کمتر از 500 میلیون دلار در سال است که با توجه به ظرفیت‌های طرفین بسیار پایین است.

حسام حلاج هم‌چنین پس از معرفی کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی تهران، یکی از زمینه‌های قابل پیگیری در همکاری‌های آموزشی دو طرف را بهره‌گیری از توان علمی استرالیا در حوزه کشاورزی، آب و محیط زیست عنوان کرد و از سفارت استرالیا خواست با مشارکت دادن متخصصان استرالیایی در جلسات کمیسیون‌های تخصصی اتاق، نمایندگان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را از آخرین تغییر و تحولات فناوری در حوزه آب آن کشور مطلع کنند و برنامه‌ها و پروژه‌هایی که به بهبودمساله آب در استرالیا کمک کرده، شرح دهند.

واردات گوشت از استرالیا کاهش یافته است

معاون سفیر استرالیا در ایران نیز ضمن استقبال از رایزنی و گفت‌وگو در جهت توسعه روابط تجاری دو کشور توضیح داد که بخش عمده روابط تجاری دوجانبه در حوزه اقلام کشاورزی و صنایع وابسته به آن است و تحریم باعث کاهش روابط دو کشور شده است.

اکسل ویبن هورست هم‌چنین توضیحاتی در خصوص عملکرد این سفارت در صدور ویزاهای مختلف توریستی، دانشجویی و تجاری برای ایرانیان ارائه کرد.

هم‌چنین مدیر ارشد توسعه تجارت سفارت استرالیا نیز توضیح داد که پس از لغو اختصاص ارز دولتی برای واردات گوشت و همچنین مقررات شدید واردات از سوی سازمان دامپزشکی و گمرک ایران، واردات گوشت از استرالیا به ایران کاهش یافته است. او افزود: اخیرا پروتکلی با سازمان دامپزشکی امضا شده که واردات گوشت را تا اندازه‌ای تسهیل خواهد کرد.

نمایندگان سفارت استرالیا پیش از این جلسه، از موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق تهران (آیتک) بازدید کردند و با حضور وحید تقی‌خانی، مدیرعامل این موسسه، در جریان فعالیت‌ها، امکانات و زیرساخت‌های آموزشی آن قرار گرفتند.

در این نشست دو طرف در مورد زمینه‌های موجود برای همکاری متقابل آموزشی بین دو کشور نیز سخن گفتند و توانایی‌ها و امکانات موجود خود را که می‌تواند به شکل‌گیری و توسعه این ارتباط در حوزه آموزش‌های اقتصادی کمک کند، تشریح کردند.

هم‌چنین مقرر شد به زودی سفیر جدید استرالیا در تهران و رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز برای بررسی وضعیت توسعه همکاری‌های دوجانبه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو داشته باشند.