بررسی راه‌های ایمن برای نقل و انتقال وجوه صادرات و واردات

نمایندگان بخش خصوصی در نشست مشترک سه کمیسیون تخصصی اتاق تهران با تمرکز بر راه‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول در تجارت خارجی، اعم از صادرات و واردات، میزبان مدیرعامل بانک خاورمیانه بودند که از یک سال قبل شعبه‌ای در مونیخ راه‌اندازی کرده تا بتواند خدمات بانکی، حداقل در حوزه کالاهای اساسی و بشردوستانه را به فعالان اقتصادی ارائه دهد.

سه کمیسیون تخصصی «تسهیل تجارت و توسعه صادرات»، «بازار پول و سرمایه» و «کشاورزی و صنایع تبدیلی» اتاق بازرگانی تهران، در نشستی مشترک با حضور پرویز عقیلی، مدیرعامل بانک خاورمیانه، به بررسی کانال‌های نقل و انتقال پول حاصل از صادرات غیرنفتی به ویژه در حوزه کشاورزی پرداختند.

در ابتدای این نشست، فریال مستوفی که ریاست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران را برعهده دارد، این نکته را توضیح داد که بانک خاورمیانه با تاسیس شعبه‌ای در مونیخ آلمان، امکان نقل و انتقال وجوه مربوط به صادرات و واردات کالاهای بشردوستانه از جمله غذا و دارو را فراهم کرده است و احتمالاً بتواند بخشی از مشکلات صادرکنندگان و واردکنندگان را در زمینه تجارت این اقلام برطرف کند.

مدیر مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران همچنین از تهیه پلتفرمی در این مرکز خبر داد که با بهره‌گیری از منابع یک صندوق ‌می‌تواند امکان تهاتر صادرات و واردات توسط فعالان اقتصادی ایران را فراهم کند. او افزود: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران و بانک خاورمیانه با بهره‌گیری از ظرفیت این پلتفرم و در همکاری با یکدیگر، ‌می‌توانند خدمات بیشتر و کیفی‌تری به فعالان اقتصادی ارائه کنند که البته نحوه این همکاری باید مورد بررسی قرار گیرد.

پس از آن مدیرعامل بانک خاورمیانه که در نشست مشترک سه کمیسیون تخصصی اتاق بازرگانی تهران حضور یافته بود، درباره خدماتی که این بانک ‌می‌تواند به بازرگانان ارائه کند، توضیحاتی ارائه کرد. پرویز عقیلی با بیان اینکه فرآیند ایجاد شعبه بانک خاورمیانه در آلمان از سه سال پیش آغاز شد، ادامه داد: بانک خاورمیانه از سال 2012 شروع به فعالیت کرد و در ابتدا در زمره بانک‌های تحریمی قرار نداشت. اما اوفک در سال 2014 این بانک را نیز در شمول تحریم‌ها قرار داد که پس از اجرایی شدن برجام، این بانک از دایره تحریم‌ها خارج شد.

او افزود: به‌رغم آنکه فعالیت بانک خاورمیانه به چهار حوزه دارو، غذا، نهاده‌های کشاورزی و تجهیزات پزشکی معطوف بود اما بانک‌های آلمانی چندان به ایجاد روابط کارگزاری با بانک خاورمیانه راغب نبودند. از این رو تصمیم گرفتیم برای انجام بهتر امور مالی، یک شعبه بانکی در این کشور ایجاد کنیم.

عقیلی در ادامه گفت: ما با استخدام شرکت KPMG نسبت به اجرای مقررات کمیته بال در فعالیت داخلی بانک خاورمیانه اقدام کردیم؛ از مقررات مربوط به کفایت سرمایه تا پوشش نقدینگی. علاوه بر رعایت این مقررات، یک واحد تطبیق (Compliance) برای مطابقت دادن امور جاری بانک با مقررات بین‌المللی نیز ایجاد کردیم. خوشبختانه این اقدامات با موفقیت انجام گرفت و پس از آن ما درخواست خود را به دو بانک آلمانی برای تاسیس شعبه ارائه کردیم. صدور مجوز برای ایجاد شعبه حدود 18 ماه به طول انجامید و در دسامبر سال 2018 این شعبه فعالیت خود را آغاز کرد و البته نخستین پرداخت نیز در ژانویه 2019 صورت گرفت.

مدیرعامل بانک خاورمیانه با بیان اینکه تمام تمرکز شعبه خارجی بانک خاورمیانه بر مبادلات بشردوستانه و با رعایت ضوابط بانکداری اتحادیه اروپاست، ادامه داد: علاوه بر این شعبه، تعدادی روابط کارگزاری در چین، هند، اروپا و آمریکای جنوبی نیز برقرار کرده‌ایم و در چهار حوزه نهاده‌های کشاورزی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی تقریبا بدون مشکل فعالیت ‌می‌کنیم.