بررسی راهکارهای توسعه مناسبات تجاری ایران و کره

معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، در دیدار با فرستادۀ ویژۀ وزیر امور خارجۀ جمهوری کرۀ جنوبی، گفت: آمادۀ همکاری با کره به منظور ایجاد مرکز تحقیق و توسعه مشترک در زمینۀ صنعت هستیم.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در دیدار با سانگ وونگ یونگ، فرستادۀ ویژۀ وزیر امور خارجه جمهوری کرۀ جنوبی ضمن بیان اینکه سیاست‌های آمریکا، ارتباطی با سیاست‌های اقتصادی جامعۀ بین‌الملل ندارد، لذا، هیچ قانون یکجانبه‌ای نمی‌تواند مانع تجارت کالاهای بشر دوستانه در دنیا باشد، اظهار داشت: پس از آخرین سفر ریاست جمهوری کرۀ جنوبی به کشورمان در سال 1394 حجم تجارت دو کشور افزایش یافت، اما پس از برجام به یکباره با کاهش مواجه شد به گونه ای که در 7 ماهه سال 1398 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شاهد کاهش 68 درصدی در حجم تجارت دو کشور هستیم.

وی با اشاره به اینکه دولت‌ها باید حامی بخش خصوصی در تجارت باشند افزود: برخی شرکت‌ها تحت تأثیر آمریکا رفتارهایی خارج از قواعد بین‌المللی تجاری دارند که برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست.

معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، از آمادگی سازمان برای همکاری نزدیک با کترا (سازمان توسعه تجارت کره) خبر داد و بیان داشت: ایران در پی عضویت در شبکه سازمان‌های توسعه‌ تجارت آسیایی است که اکنون دارای 21 عضو شامل کشورهای ژاپن، کره، پاکستان، میانمار، مغولستان و …است.

در این دیدار، سانگ وونگ یونگ، فرستادۀ ویژۀ وزیر امور خارجه جمهوری کرۀ جنوبی نیز ضمن ابراز علاقۀ کشورش به توسعۀ روابط تجاری و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران، درخواست کرد تا دوازدهمین کمیسیون مشترک ایران و کره در اوایل سال آیندۀ میلادی برگزار شود.

وی افزود: مهم‌ترین هدف سفر به ایران و حضور در این جلسه بررسی راهکارهای توسعۀ روابط و حل چالش‌های پیش رو از طریق همکاری صمیمانۀ دو کشور است.

در این جلسه مقرر شد تا جلسات کارشناسی، در سطح مدیران و کارشناسان طرفین پیش از برگزاری دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و کره در تهران برگزار شود و پس از آن کمیسیون مشترک اقتصادی در شهر سئول با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان و همچنین وزیر تجارت و انرژی کره برگزار و اسناد نهایی شده به امضا برسد.

گفتنی است، یازدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و کره در سال 2016 در تهران برگزار شد.