با مشارکت سفیر اندونزی در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد همایش معرفی ظرفیت های تجاری و سرمایه گذاری همکاری با اندونزی

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، سیدرضا سید آقازاده، مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران، در این مورد گفت: بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده از سوی دفتر بازرگانی آسیا و اقیانوسیه، نشستی با حضور سفیر و رایزن اقتصادی سفارت اندونزی و با مشارکت بیش از یکصد تن از فعالان بخش خصوصی در روز سه شنبه 10 دی‌ماه در محل سازمان برگزار شد.

در این نشست اکتاوینو علیمودین، سفیر اندونزی در تهران پیرامون وضیعت تجارت بین دو کشور و شرایط ورود به بازار اندونزی گفت: به رغم اینکه ظرفیت‌های فراوانی برای ورود کالاهای ایرانی به اندونزی وجود دارد، اما لازمه این کار ارتقای رقابت‌پذیری شرکت‌های ایرانی و تخصصی عمل کردن آنها در بازار است.

وی ادامه داد: ایران و اندونزی هر کدام در تولید کالاهای مختلفی توانمندی دارند و می‌توانند نیازهای یکدیگر را تامین کنند؛ به عنوان نمونه اندونزی می‌تواند روغن پالم، کاغذ، منسوجات، قهوه را به ایران صادر و در مقابل کالاهای ایرانی نظیر پسته، زعفران، خرما قیر و سایر کالاهای صنعتی را وارد کند.

اکتاوینو علیمودین، ضمن اشاره به محدودیت‌های ناشی از تحریم‎‌ها، اظهار امیدواری کرد با تلاش مقامات دو کشور زمینه برای حضور شرکت‌های دو طرف در بازارهای یکدیگر بیش از پیش فراهم شود و موافقتنامه تجارت ترجیحی به زودی به امضاء برسد.

در ادامه این نشست، طاهرنژاد، رئیس کمیته مشترک بازرگانی تجاری ایران و اندونزی، ضمن معرفی این کمیته از فعالان تجاری درخواست کرد با افزایش همکاری با این کمیته زمینه تبدیل کمیته مزبور به اتاق مشترک را فراهم کنند.

در ادامه کامرانی، رایزن بازرگانی سابق ایران در اندونزی با ذکر موقعیت اقتصادی و تجاری این کشور، فرصت‌های ورود به این بازار در حوزه‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، خدمات فنی و مهندسی و نحوه تعامل با طرف‌های اندونزیایی را تشریح کرد.

لازم به توضیح است در پایان برنامه پرسش و پاسخ اجرا شد و سفیر اندونزی در تهران، مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه، رایزن بازرگانی سابق ایران در اندونزی و رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و اندونزی به پرسش‌های حاضران پاسخ گفتند.