با تلاش‌های کارشناسان سازمان توسعه تجارت ایران؛ تمرکز بر صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و مدیریت منابع ارزی در واردات

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران اقدامات این سازمان در دو زمینۀ تمرکز بر صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و مدیریت منابع ارزی در زمینه واردات را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، میرابوطالب بدری اظهار داشت: در راستای تمرکز بر صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا، بیش از ۵ هزار کالای صادراتی کشور در چند سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته و کالاهایی که ارزش هر تن صادراتی آنها بیش از ۲ هزار دلار است، شناسایی شده‌اند.

وی افزود: پس از تحلیل حدود ۱۹۰۰ کالای مختلف، در گروه‌بندی کالاها مشخص شد تمرکز باید در گروه‌های تجهیزات پزشکی و دارو، ماشین‌آلات الکتریکی، ماشین‌آلات الکترونیکی، خودرو، کیف و کفش چرم قرار گیرد.

بدری گفت: در جهت افزایش ظرفیت این گروه‌های کالایی در ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق جلسات با ستادهای نانو، بایو، لیزر و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم و از سوی دیگر در تلاشیم تسهیلات و مشوق‌های سازمان توسعه تجارت ایران برای این گروه از کالاها متمرکز شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی همچنین در خصوص مدیریت منابع ارزی در زمینه واردات گفت: روسای گروه‌های کالایی و کارشناسان این دفتر در زمینه مدیریت منابع ارزی برای مهم‌ترین مواد اولیه، واسطه‌ای و سرمایه‌ای وارداتی کالاهای مهم تولیدی- صادراتی کشور بسیج شده‌اند.

بدری بیان کرد:به عنوان مثال واردات الکترود گرافیتی در صنعت فولاد و پودر آلومینا در صنعت آلیومینیوم از مهم‌ترین مواد اولیه وارداتی است که به این منظور با دعوت از مدیران عامل شرکت‌ها، چگونگی تامین این مواد از داخل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و سپس از طریق مذاکره با صندوق نوآوری و شکوفایی، تقاضاهای مدیران این شرکت‌ها جهت داخلی‌سازی مواد و یا تکنولوژی مورد نیاز مطرح می‌شود.

وی افزود: در این راستا، جلساتی به صورت همایش برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با تعامل صاحبان صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان مشکلات مربوط به نیازهای وارداتی بررسی و رفع شود.

گفتنی است،  اولین جلسه با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی در تاریخ 6 لغایت 8 مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد.