امکان ترخیص خودروهای وارداتی تا ۱۵ دی در صورت استفاده ارز دولتی و سیستم بانکی / تفویض اختیارات گمرک ایران به استانها برای تسریع در ترخیص کالا

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه تفویض اختیارات گمرک ایران به استانها حتی در سطح رئیس کل برای مقابله با تحریم ها و تسریع در انجام تشریفات گمرکی در حال انجام است ، گفت : بر اساس آخرین تصمیم گیری ها خودروهایی که تا 16 مرداد به گمرک وارد شده بودند در صورت استفاده از ارز دولتی و سیستم بانکی امکان ترخیص برای آنها فراهم شده بود ولی با پیگیری های متعدد تاریخ این بخشنامه را تا 15 دی ماه افزایش دادیم.

به گزارش روابط عمومی ستاد نظارت گمرکات خوزستان، مهدی میراشرفی در نشست بررسی و رسیدگی به مشکلات فعالان اقتصادی در محل سالن جلسات اداره کل گمرک خرمشهر با بیان این مطلب اظهار کرد: با نشست و پیگیری های مختلف با سازمان های همجوار مثل وزارت صمت با استانی شدن ثبت سفارش موافقت شد. تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا در زمینه رفع مشکلات اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی افزود: گمرکات اجرایی باید هماهنگی داشته باشند تا قانون و مقررات را به صورت موثق به شکلی که به نفع مردم تمام شود، تفسیر کنند.

میراشرفی با اشاره به اینکه از همه ظرفیت های موجود برای تفسیر قانون به نفع مردم استفاده می کنیم، عنوان کرد: شاید برخی دستگاه ها با گمرک هماهنگ نباشند و سازمان های ذیربط مجوزدهنده در گمرک حضور نداشته باشند، بنابراین باید هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و گمرکات استان ها و هماهنگی استان ها با گمرک ایران ارتقاء پیدا کند.

وی با اشاره به تدابیر اندیشیده شده در گمرک ایران برای مقابله با تحریم ها بیان کرد: تفویض اختیارات گمرک ایران به استان ها حتی اختیارات رئیس کل از جمله این اقدامات است تا خدمات بهتری در شرایط تحریم به مردم ارائه شود.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به تفویض اختیارات مختلف به گمرکات استان ها از جمله انبار اختصاصی یادآور شد: شناسایی تولیدکنندگان استانی و در اختیار قرار دادن کالاهای مورد نیاز به آنها و همچنین تعیین ارزش کالاها در استان ها از ابتدای سال آینده از جمله برنامه های پیش بینی شده برای تسهیل خدمات رسانی به مردم است.
میراشرفی اضافه کرد: هماهنگی سازمان های استانی با گمرک خوزستان از جمله مهمترین دستورکارهای جلسه کمیسیون توسعه صادرات خوزستان با حضور استاندار بود.

وی با تأکید بر لزوم هماهنگی گمرک ایران با سازمان های ذیربط گفت: با نشست و پیگیری های مختلف با سازمان های همجوار مثل وزارت صمت با استانی شدن ثبت سفارش موافقت شد.
رئیس کل گمرک ایران عنوان کرد: با امکان ماده 45 قانون کاری انجام می دهیم که کالاهای ثبت سفارشی که گروه کالایی آن عوض نشده را ترخیص کنیم.

میراشرفی خبر داد: بر اساس آخرین تصمیم گیری ها خودروهایی که تا 16 مرداد به گمرک واصل شده بودند در صورت استفاده از ارز دولتی و سیستم بانکی امکان ترخیص برای آنها فراهم شده بود ولی با پیگیری های متعدد تاریخ این بخشنامه را تا 15 دی ماه افزایش دادیم.
وی در پایان گفت: در خصوص خودروهایی که در اماکن گمرکی متوقف هستند نیز پیگیری های لازم را انجام می دهیم.