امضای تفاهم نامه همکاری میان اتاق تهران و اتاق مشترک ایران و قطر

خیز بخش خصوصی برای تقویت روابط تجاری با قطر

با حضور هیات مدیره اتاق مشترک ایران و قطر در اتاق تهران، این دو اتاق برای هم‌افزایی در جهت توسعه مراودات اقتصادی و تجاری ایران و قطر تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

 به موجب تفاهمنامه همکاری که میان اتاق تهران و اتاق مشترک ایران- قطر، به امضا رسید، دو طرف متعهد شدند که برای توسعه مناسبات تجاری فعالان اقتصادی از بخش‌خصوصی با کشور قطر و نیز بهره‌گیری از ظرفیت‌های این بازار صادراتی، همکاری‌های لازم را به عمل آورند.

در ابتدای این جلسه حسام‌الدین حلاج، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران با اشاره به سطح روابط سیاسی ایران و قطر از ضرورت توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور سخن گفت و افزود: با توجه به در پیش بودن رویدادهایی نظیر جام جهانی2022 فوتبال در قطر و اکسپوی دوبی، ایران باید بتواند از فرصت‌هایی که در پی برگزاری این دو رویداد حاصل می‌شود، منافعی را کسب کند. او در ادامه، انعقاد تفاهمنامه همکاری با اتاق مشترک ایران و قطر را گامی در جهت بهره گیری از این منافع دانست و گفت: در نظر داریم در قالب این تفاهمنامه، چند پروژه مشترک را طراحی کرده و با همکاری این اتاق مشترک به پیش برانیم. حلاج در ادامه از برنامه اتاق تهران برای برگزاری رویدادی با همکاری کشورهای قطر، عمان، امارات و کویت برای گسترش ارتباطات تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد و گفت: در حال حاضر کشور ما در شمار 20 شریک تجاری نخست قطر نیز قرار ندارد و جایگاه ایران می تواند در فهرست شرکای این کشور ارتقا پیدا کند.

در ادامه این جلسه، عدنان موسی پور،رئیس اتاق مشترک ایران-قطر طی سخنانی در باب اهمیت توسعه مراودات تجاری میان دو کشور، پیشنهاد مشخصی درمورد توسعه صادرات صنایع دستی ایران به قطر در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور ارائه کرد و گفت: انتظار می‌رود که بازار صنایع دستی و هدایای نفیس از ماه‌ها قبل در قطر رونق پیدا کند و ما می توانیم از این فرصت استفاده کنیم. او افزود: در بهره‌گیری و مدیریت استفاده از این فرصت‌ها اتاق تهران می تواند نقش محوری را ایفا کند.

خورشید گزدرازی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و قطر نیز به ظرفیت‌های منطقه آزاد حَمَد در قطر اشاره کرده و استفاده از این ظرفیت‌ها را به بازرگانان و سرمایه گذاران ایرانی توصیه کرد.

او همچنین با اشاره به ثبت نخستین شرکت کشتیرانی ایرانی در قطرگفت که این شرکت کشتیرانی نیز می‌تواند خدمات مورد نیاز فعالان اقتصادی در تجارت را به آنها ارائه کند. گزدرازی همچنین با اشاره به صادرات میوه و تره بار ایران به قطر از نبود کانتینربر یخچالدار در این مسیر انتقاد کرد و خواستار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه شد. علی غوابش، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و قطر نیز با اشاره به اینکه اتاق ایران و قطر از حمایت سیاسی و حمایت سایر اتاق‌ها محروم بوده است، امضای تفاهمنامه با اتاق تهران را نقطه آغاز فعالیت‌های بیشتر برای ارتقای سطح همکاری‌ها با کشور قطر توصیف کرد.

در ادامه این جلسه، بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران نیز با اشاره به برخی مفاد تفاهمنامه اتاق تهران و اتاق مشترک ایران و قطر به امکاناتی که قرار است، به موجب امضای این تفاهمنامه، از سوی اتاق تهران دراختیار این اتاق قرار گیرد اشاره کرد و گفت:اتاق تهران می‌تواند در زمینه یکپارچه سازی و توانمندسازی اعضا و انعکاس مطالبات انتظارات آنها به حاکمیت و دستگاه‌های تصمیم‌گیر به اتاق مشترک ایران و قطر کمک کند.

دبیرکل اتاق تهران همچنین با استقبال از پیشنهادات ارائه شده در زمینه توسعه بازار صنایع دستی ایران در قطر و تسهیل حمل و نقل دریایی میان دو کشور گفت که اگر این طرح‌ها منجر به توسعه مراودات دو کشور شود، اتاق تهران از آن حمایت خواهد کرد. پس از آن مقرر شد، اتاق مشترک ایران و قطر فهرست اقدامات خود و چگونگی حمایت اتاق تهران را اعلام کند.

در پایان این نشست، تفاهمنامه همکاری میان اتاق تهران و اتاق مشترک ایران و قطر به امضا رسید. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *