امسال دولت به دنبال کاهش حقوق گمرکی واردات است

تحلیل افشین کلاهی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران از 4.5 برابر شدن حقوق گمرکی با حذف ارز 4200 تومانی از محاسبه عوارض واردات

دولت به دنبال کاهش حقوق گمرکی واردات است

 

رییس کل گمرک: کاهش چشم گیر حقوق گمرکی سایر کالاها در هفته پیش رو با رویکردی کلی و از طریق ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب خواهد شد تا شاهد افزایش‌های نامتناسب در میزان وجوه متعلق به واردات نباشیم.

 

دولت ارز 4200 تومانی را برای محاسبات عوارض واردات حذف کرده است و این به این معناست که حقوق گمرکی که واردکنندگان قرار است پرداخت کنند، چند برابر خواهد شد. چند برابر شدن این حقوق گمرکی به معنای افزایش قیمت محصولات وارداتی خواهد بود. البته که دولت برای جلوگیری از این افزایش قیمت قصد دارد حقوق گمرکی را تعدیل کند.

علیرضا مقدسی، رئیس کل گمرک در مورد جریان اعمال قانون بودجه برای تغییر نرخ مبنای محاسبه عوارض واردات از ۴۲۰۰ به نرخ سامانه مبادلات الکترونیک، توضیح داد که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۳ میلیارد دلار کالا با وزن بیش از ۴۱ میلیون تن وارد کشور شد که با تخصیص۱۵.۱میلیارد دلار از  منابع ارز ترجیحی و مابقی با ارز آزاد و نیمایی صورت پذیرفته است. معاون وزیر اقتصاد درخصوص مبنای جدید محاسبات تعرفه گمرکی در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: بر اساس جزء ۱ بند (هـ) تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ ابلاغی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت مقرر شد تا نرخ ارز مبنای محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، بر اساس برابری نرخ ارز اعلام‌ شده بانک مرکزی نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ETS) در روز اظهار و مطابق ماده ۱۴ قانون امور گمرکی صورت پذیرد.

به گفته مقدسی طبق جزء ۲ این بند در سال ۱۴۰۱ نرخ چهار درصد (۴%) حقوق گمرکی مذکور در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد (۱%) تقلیل می‌یابد. رئیس کل گمرک اضافه کرد: اولین اقدام فارغ از بحث کالاهای اساسی دارو و تجهیزات پزشکی که در قانون بودجه حقوق گمرکی یک درصد برایشان پیش بینی شده و بعضا معاف از مالیات ارزش افزوده نیز هستند یا حداکثر میزان آن یک درصد است، وزارت صمت نسبت به کاهش سود بازرگانی کلیه کالاهای قابل ورود به تناسب اهمیت آنها در تولید و نیاز کشور و نیز کاهش تعداد طبقات ماخذها اقدام کرده که در هفته آتی به تصویب دولت خواهد رسید. به گفته مقدسی، از اقدامات مهم دیگر کاهش چشم گیر حقوق گمرکی سایر کالاها است که در هفته پیش رو با رویکردی کلی و از طریق ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب خواهد شد تا شاهد افزایش‌های نامتناسب در میزان وجوه متعلق به واردات نباشیم. البته که فعلا برای تثبیت در واردات و عدم ایجاد وقفه در تامین نیازهای کشور و حفظ حقوق وارد کنندگان تا انجام اصلاحات لازم و ابلاغ آن به گمرک، انجام محاسبات کما فی السابق انجام می شود.

حالا در این میان واردکنندگان با مشکلاتی مواجه شده اند. افشین کلاهی، عضو هیات نمایندگان تهران به سایت خبری اتاق تهران گفت: چیزی که به ما اعلام شده در حال حاضر، چیزی نیست که مسئولان می گویند. طی ترخیصی که شرکتی ما باید انجام می داد، مبلغ گمرکی حدود 4.5 برابر بیشتر از مدت مشابه سال گذشته اعلام شده است. به این ترتیب اگر بخواهیم همین الان کالاهایمان را ترخیص کنیم، باید این میزان افزایش قیمت را بپردازیم. به تبع مشکلات نقدینگی در این زمینه پیش می آید.

از طرفی هم فربد زاوه، کارشناس خودرو و فعال اقتصادی هم در این باره گفت: الان همه واردکننده ها می دانند که قرار است سود بازرگانی کاهش یابد، از طرفی هم چون نرخ ارز پایه تا وسط هفته نامعلوم است، اظهارنامه ای پر نمی شود، و یا اینکه به طور کلی امکان اظهار کردن برای واردکنندگان فعلا وجود ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *