امحای کالای وارداتی غیرقابل ترخیص و بدون مجوز در حوزه وظایف گمرک نیست

گمرک ایران در واکنش به موضوع عدم امحای محموله شکر وارداتی که به ظن آلوده بودن ترخیص نشده‌اند، اعلام کرد: کالا از ابتدا وارد منطقه آزاد اروند شده که این منطقه خارج از قلمرو گمرکی بوده و تا زمانی که کالا به گمرک اظهار نشود، گمرک در این مناطق حق اقدام قانونی ندارد. بنابراین، این محموله تحت نظارت مراجع نظارتی و نیز دستور مقامات ذی‌صلاح قضایی به منطقه ویژه اقتصادی سیرجان ترانزیت و مقرر گردید، حسب دستورات مراجع ذی‌صلاح و با نظارت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی سیرجان، ضمن بررسی و انجام آزمایشات لازم، درباره آن اقدام گردد.

این گزارش درخصوص ذرت‌های وارده به بندر امام خمینی(ره) نیز می‌افزاید: بخشی از ذرت‌های وارده به این بندر از سوی سازمان‌های نظارتی غیرقابل ترخیص تشخیص داده شد و متعاقبا گمرک ضمن خودداری از ترخیص کالا ، اظهارنامه متروکه تنظیم و به سازمان‌ جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی ارسال کرد تا اقدامات لازم درباره آنها انجام شود.
این گزارش تصریح می‌کند: بدیهی است هرگونه اقدام قانونی برای امحا یا اقدامات دیگر بعهده سازمان های ذیربط می باشد. شایان ذکر است در رابطه با این موضوع دو جلسه در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تشکیل شد و موارد درحال بررسی است.