اعطای مشوقهای صادراتی به صادرکنندگان

  معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، عصر امروز با فعالین اقتصادی حوزه تجارت استان هرمزگان به بررسی مشکلات حوزه بازرگانان و تجار پرداخت.

  به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از سازمان صمت هرمزگان، حمید زادبوم در این جلسه از موافقتنامه موقت تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اوراسیا سخن گفت و اظهار داشت: از پنجم آبان ماه سالجاری این موافقتنامه بین ایران و اوراسیا اجرایی شد که این اتحادیه شامل پنج کشور است: روسیه ، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان است.

  وی افزود: بعد از یکسال از اجرای موافقتنامه که در حال حاضر فقط شامل 860 قلم کالا است، ما 502 قلم کالا را از آنها تخفیف گرفتیم و 360 قلم کالا را به آنها تخفیف دادیم، مذاکرات برای تجارت آزاد در راستای فراگیر شدن تمام کالاها شروع خواهد شد که حداکثر تا سه سال باید برای تجارت آزاد به نتیجه برسیم.

  معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: در تجارت آزاد کار سنگینی را خواهیم داشت چرا که باید به بررسی کالاهایی که نیاز است به موافقتنامه اضافه شده و یا از آن خارج شوند رسیدگی نماییم که تا سه سال فرصت خواهیم داشت که این مذاکرات را انجام دهیم ولی شروع مذاکرات از پایان سال اول 5 آبان ماه سال1399 خواهد بود.

  زادبوم افزود: این موافقنامه در شرایطی بسته شد که از 15 کشور همسایه تنها 3 کشور در این اتحادیه قرار دارند (روسیه، قزاقستان و ارمنستان) .

  وی افزود: موافقتنامه های دوجانبه و چندجانبه کمک بسیاری به صادرکنندگان و واردکنندگان خواهد داشت تا بتوانند قدم های بزرگتری بردارند.

  معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در اشاره به حمایتهای سازمان توسعه تجارت از صادر کنندگان گفت: با توجه به بودجه ای که در سال 1398 مجلس مصوب شده است، مبالغی را برای مشوق های صادر کنندگان در نظر گرفته شده که برای نمایشگاهها و هیات های تجاری که با مجوز سازمان توسعه تجارت و یا مجوز سازمان های صنعت، معدن و تجارت اعزام شده باشند درصدی را طبق آیین نامه های سال گذشته به صادر کنندگان اعطا خواهد شد.

  وی در اشاره به دیگر مشوق های صادرکننده اظهار داشت: 2000 میلیارد تومان تسهیلات برای صادرکنندگان از منابع صندوق توسعه ملی که با ابلاغ معاون اول ریاست جمهوری در آینده نزدیک اعلام می گردد، در اختیار بانک توسعه صادرات و برخی از بانکهای عامل قرار خواهد گرفت.

  زادبوم افز ود: بازپرداخت این تسهیلات دو ساله است و که بانکها می توانند با منابعی که در اختیار دارند این مبلغ را به 4000 میلیارد تومان برسانند.

  وی در پایان اظهار داشت: این تسهیلات صرفاً برای صادرکنندگانی است که بعنوان صادر کننده شناخته شده باشند با نرخ سود متوسط بین 14 الی 14.5 درصد پرداخت می گردد.