آمادگی گمرک برای استقرار کامل در منطقه آزاد اروند پس از تکمیل زیرساخت ها در این منطقه

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران با اعلام این‌ مطلب در بازدید از منطقه آزاد اروند گفت: گمرک موظف است در جایی که منطقه آزاد یا منطقه ویژه تشکیل می‌شود مستقر گردد، ولی برای استقرار کامل گمرک در منطقه آزاد اروند نیازمند تکمیل و فراهم شدن زیر ساخت های لازم در این‌ منطقه است.
وی افزود: ایجاد زیرساخت‌ های لازم همچون در بخش عمرانی، باسکول، توقفگاه، بارانداز با قابلیت تفکیک خودروهای سواری و کامیون‌های دارای حمل محموله‌های تجاری و محصور کردن منطقه از جمله مواردی است که باید رعایت شود تا گمرک به صورت کامل در این منطقه استقرار یابد.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر همکاران گمرک برای نظارت گمرکی در خروجی گیت ها حضور دارند، گفت: گمرک در صورت تکمیل و فراهم شدن زیرساخت ها آمادگی استقرار کامل را دارد ولی اکنون کارکنان گمرک به صورت شبانه‌روزی در گیت‌ها حضور دارند.
وی در خصوص عمده تسهیلات گمرکی ارائه شده به صادرکنندگان افزود: ارزیابی گمرکی در محل، کارخانه و انبارها، حتی در خارج از ساعت اداری، یکی از چند تسهیلات گمرک در حوزه صادرات است تا وقفه‌ای در صادرات انجام نشود.

علیرضا مقدسی در این بازدید ضمن شنیدن درخواست ها و نظرات فعالان اقتصادی حاضر در محل و پاسخ به پرسش های آنان اظهار داشت: کارکنان گمرکات کشور، به ویژه گمرکات مرزی تلاش می کنند تا از حداکثر توان و ظرفیت خود برای ارائه خدمات مطلوب تر و کمک به توسعه و رشد تجارت استفاده کنند.
بر پایه این گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک ایران و هیئت همراه همچنین در نشستی در پایانه مرزی شلمچه که در آن مدیرعامل منطقه آزاد اروند، ناظر گمرکات استان خوزستان و مسئولان استانی و منطقه ای و جمعی از فعالان اقتصادی حضور داشتند، به بررسی وضعیت تجاری استان و راه های ارتقای آن و منطقه آزاد اروند پرداختند.

شایان ذکر است، منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۴ هزار و ۷۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) است که در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون واقع است. این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت، با داشتن ظرفیت‌هایی همچون حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس کل گمرک ایران که به همراه وزیر امور اقتصادی و دارایی روز پنجشنبه به منطقه آزاد اروند سفر کرده بود را معاون امور گمرکی، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع، معاون حقوقی و نظارت، مدیرکل حراست و مدیرکل هماهنگی استان های گمرک همراهی می کردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *