اعزام هیات تجاری به کشور روسیه ( مسکو - ولگاگراد)

 اعزام هیات تجاری به کشور روسیه

زمان : 12 الی 14 شهریور ماه 97

شماره تماس : 88245817

رایزن بازرگانی ایران در عراق عنوان کرد:
ایران و عراق مصمم به ادامه همکاریهای تجاری

 

 

 

رایزن بازرگانی ایران در عراق با اشاره به برخی گمانه زنی ها و اخبار منتشره غیر واقعی در رابطه با روند تجارت ایران و عراق گفت: ایران و عراق بر ادامه همکاری های تجاری مصمم هستند و با توجه به  مصالح مشترک دو کشور افزایش  مراودات بازرگانی  در دستور کار قرار دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران،  ناصر بهزاد در این خصوص افزود: درحال حاضر روند تجارت  کالا بین دو کشور  عادی است و صادرات و واردات از همه مرزهای ایران و عراق انجام می‌گیرد و هم اکنون هیچ مشکلی در هیچکدام از مرزهای دو کشور وجود ندارد.

رایزن بازرگانی ایران در عراق همچنین اظهار داشت: طی چهارماهه سال‌جاری روند افزایشی در حجم و ارزش کالاهای مورد معامله بین دو کشور میتواند نقطه عطفی در توسعه مناسبات باشد.

بهزاد یادآور شد: بر اساس آمار رسمی منتشره از گمرکات ایران 2.7 میلیارد دلار کالا در مدت مذکور از ایران به عراق صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهندۀ افزایش 24 درصدی ارزش و افزایش 14 درصدی در حجم است.

وی افزود: درعراق فعالیت  ایران در بازار عراق  را همواره حرکت برای  اقدام برد-برد دانست و تاکید کرد افزایش فعالیت‌های اقتصادی به اشکال مختلف دنبال می‌گردد.

گفتنی است، توجه به سرمایه گذاری شرکت‌های ایرانی در عراق در خصوص کالاهایی که روند تولید آنها درعراق شکل گرفته نیازمند توجه جدی برای تعمیق همکاریهای اقتصادی آتی و متضمن تجارت  پایدار خواهد بود.

 

 
طی چهارماهه نخست سال 97 رخ داد؛
افزایش صادرات گل و گیاه دارویی، خوراکی، زینتی و صنعتی

 

 

 

دبیر میز گل و گیاه دارویی، خوراکی، زینتی و صنعتی  گفت: محصولات گل و گیاه دارویی، خوراکی، زینتی و صنعتی  طی چهار ماهه نخست سال1397 با ارزشی معادل 166.7میلیون دلار و وزن 103هزار تن صادر شده است که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی 52درصد و به لحاظ وزنی59درصد رشد داشته است.

 

 به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، میترا بیدل افزود: از این میزان، صادرات محصول زعفران به تنهایی طی سه ماهه نخست سال 1397 معادل 97.5  ميليون دلار و 70 تن بوده است که 58.5 درصد از کل صادرات این گروه را در بر داشته و نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی53درصد افزایش و از لحاظ وزنی48 درصد افزایش را نشان  مي‌دهد.

وی اظهار داشت: حفظ و ماندگاری بازار در اقلامی نظیر گیاهان دارویی و زعفران با مشکلاتی مواجه بوده است که می‌توان به حضور کمرنگ ایران در برخی بازارهای سال 1396 نظیر بازار اسلواکی و ارمنستان  و همچنین کاهش صادرات به بازارهایی نظیر هلند و آلمان به دلیل  نفوذ سایر کشورها در رقابت در بازار صادراتی شیرین بیان اشاره کرد.

دبیر میز گل و گیاه دارویی، خوراکی، زینتی و صنعتی  گفت:  حضور ناپیوستۀ گیاهان زینتی ایران در بازار ترکمنستان به‌ دلیل تغییر مواضع  استان گلستان در افزایش صادرات به عراق به عنوان بازار هدف جدید و مشکلات حضور در بازار آلمان برای صادرات گیاهان دارویی به دلیل اعمال محدودیتهای بین‌المللی و همچنین مشکل نقل و انتقال پول از طریق بانک‌های معتبراروپایی از دیگر موانع پیش روی توسعه صادرات محصولات  گل و گیاه دارویی، خوراکی، زینتی و صنعتی  است.

گفتنی است، افزایش واردات زعفران توسط چین از کشور افغانستان بجای ایران و اعمال محدودیت توسط کشور چین  در واردات زعفران ایران منجر به ایجاد موانعی برای حضور در بازار چین شده است.

 

بازنگری در 1339قلم کالای ممنوعه/مجوز ترخیص نسیه کالا صادر شد

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به بازنگری در هزار و ۳۳۹ قلم کالای ممنوعه، گفت: مجوز ترخیص نسیه کالاهای وارداتی واحدهای تولیدی صادر شده است.

 

فرود عسگری عصر سه شنبه در نشستی صمیمی با مجمع نمایندگان استان گیلان در حوزه نظارت گمرکات این استان اظهار کرد :یک هزار و ۳۳۹ قلم از کالاهای وارداتی در لیست کالاهای ممنوعه قرار داده شده بود که برنامه ریزی های لازم برای بازنگری در این باره برای کالاهایی که تولید داخلی هم ندارند انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی یکی از کریدورهای اصلی کشور است، افزود: برای ارتقای برون سپاری و نیروی انسانی ۲۲ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و بن بیمه برای ورود موقت خودروها صادر می شود.

عسگری با اشاره به ارائه تسهیلات برای واحدهای تولیدی در انتظار تخصیص، تصریح کرد :واحدهای تولیدی می توانند با ارائه ضمانت نامه های بانکی تا ۸۰ درصد از کالای خود را از گمرک ترخیص کرده و در آینده پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه گمرک ایران در مناطق ویژه اقتصادی هیچگونه مشکلی تاکنون نداشته است، خاطرنشان کرد: گمرک ایران بیشترین آسیب را درباره کارت های بازرگانی دیده است.

عسگری ادامه داد: براساس تصمیمات جدید مقرر شد کارت های بازرگانان برای سال اول ۵۰۰ هزار دلار و برای سال دوم تا یک میلیون دلار محدودیت گمرکی گذاشته شود و در سال سوم چنانچه تخلفی نداشته باشند محدودیت گمرکی آنان به صورت کامل برداشته شود.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه گمرکات گیلان در مسیر کریدور شمال و جنوب قرار داشته و می توانند در مقابله با تحریم ها کمک کنند باید اختیارات بیشتری به آنان داده شود.

در این دیدار ابتدا گزارشی کامل ازفعالیت های گمرکات استان درخصوص شبانه روزی شدن گمرک ، فعالیت ریلی ومنطقه ویژه اقتصادی درحوزه گمرک آستارا، افتتاح و راه اندازی اسکله کاسپین وافزایش فعالیت ها در گمرک حسن رود منطقه آزادانزلی ، افزایش سامانه های الکترونیکی مورداستفاده ، رشدصادرات به کشور روسیه و چالش های پیش روی تجار و تولیدکنندگان استان از سوی ابوالقاسم یوسفی نژاد ناظر گمرکات استان گیلان
ارائه شد و در ادامه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مطالبی درخصوص مشکلات صادرکنندگان چای و برنج ، تردد خوردروها باپلاک منطقه آزاد ، حذف مالیات برارزش افزوده کالای چوب به خاطرحفاظت جنگل های شمال کشور، نصب دستگاه X_Ray دربندرانزلی ، راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی کشاورزی لاهیجان ، برخورد با دارندگان کارت های اجاره ای، معافیت کالاهای منطقه برای ساخت و بهره وری واحدهای تولیدی مطرح و ارتقای ساختار سازمانی گمرک وافزایش حقوق پرسنل گمرک استان راخواستار شدند.